Jak przewozić psa w samochodzie i innych środkach komunikacji?
Popieramy akcję! Przyłącz się i Ty! |
Jak bezpiecznie i bez kłopotów podróżować z psem?
Co do właściwego przewożenia psa nie ma żadnych przepisów. Lektura ustawy Prawo o ruchu drogowym nie podsunie nam odpowiedzi na to pytanie. Przepisy mówią jedynie, że zwierzę nie może ograniczać widoczności i ruchów kierowcy. Wszystkie reguły powinien nam więc podyktować zdrowy rozsądek.
Policjanci mogą kierowcom tylko doradzać w tej sprawie. Podstawowa rada to unikanie przewożenia zwierząt na fotelu obok kierowcy, a tym bardziej na desce rozdzielczej.
Aby swobodnie podróżować z psem właściciel musi mieć przy sobie dokumenty które są dowodem na to, że pupil należy do nas, jest zdrowy i zaszczepiony. W podróż zabierajmy więc zawsze aktualną książeczkę zdrowia psa. W przypadku wyjazdu za granicę wymagany jest również paszport.
Jeśli musimy wyjechać z psem w podróż w gorące letnie dni to najlepiej wybrać się w drogę wcześnie rano albo w nocy, by nie narażać pupila na dodatkowo ciężkie warunki.
Przewóz psa jest przede wszystkim zależny od jego wielkości i typu auta. Najlepszym miejscem dla psa jest bagażnik samochodów typu kombi lub van-gdzie wystarczy umieścić matę zapobiegającą ślizganiu się psa. Aby pies nie wydostał się z takiego bagażnika powinien być on odgrodzony od kabiny siatką ze sznurka lub metalową kratą (bywają fabrycznie montowane w samochodach kombi, można je też kupić w sklepach motoryzacyjnych lub z artykułami dla zwierząt).
(Na zdjęciach:jedna z bezpieczniejszych metod przewożenia psa: na wycieraczce za siedzeniem pasażera)
(na ostatnim zdjęciu widać,że pies wstając też będzie bezpieczny nawet przy nagłym hamowaniu)
Niedopuszczalne jest przewożenie czworonogów w bagażniku aut typu sedan lub w pudle bez dostępu świeżego powietrza.
Należy pamiętać o tym że szczeniakom zdarza się choroba lokomocyjna, z której często wyrastają (więc nie należy się tym od razu przejmować) czasem jest to tylko kwestia przyzwyczajenia psa do podróży.
Gdy jednak uciążliwe objawy tj. ślinienie, wymioty, drżenie czy duszności nie ustępują z wiekiem-należy skontaktować się z lekarzem weterynarii który doradzi, jak zapobiec takim dolegliwościom. Pamiętajmy o zasadzie, szczególnie istotnej w przypadku psów cierpiących na chorobę lokomocyjną-nie należy karmić psa tuż przed podróżą. W wypadku psiaków nadpobudliwych i bardzo ruchliwych, lub panikujących czasem nie uniknione jest podanie leków uspokajających.
W każdą podróż, nawet krótką-zabierzmy ze sobą psią miskę i butelkę ze świeżą wodą.
Jadąc w dalszą trasę należy robić postoje co 2-3godziny. Przy każdym postoju musimy napoić naszego ulubieńca i pozwolić mu się załatwić. Pamiętajmy jednak by pies wysiadając miał założoną obrożę (z identyfikatorem-zawierającym dane właściciela) i smycz. To zapobiegnie wielu dramatom. W obcym terenie pies nie ma orientacji i może się łatwo zgubić.
Na szyby w samochodzie dobrze jest założyć osłony przeciwsłoneczne. Jadąc z psem unikajmy szeroko otwartych okien, nie pozwalajmy też psu wystawiać przez nie głowy, ponieważ bardzo łatwo wtedy o przeziębienie uszu czy spojówek!
Podróżujący z nami pies nie powinien przemieszczać się wewnątrz pojazdu, niezależnie od tego, czy jest z natury ruchliwy, czy nadmiernie podekscytowany drogą. Takie zachowanie może spowodować wypadek wskutek ograniczenia widoczności lub przypadkowego wytrącenia kierownicy z rąk kierowcy.
Jeśli mamy małego psiaka, najlepiej umieścić go w klatce. Psy duże i średnie powinny mieć swoje miejsce w samochodzie.
Obecnie istnieje wiele wynalazków ułatwiających podróżowanie z psem- zaczynając od klatek po przez maty, namioty, a skończywszy na pasach dla psów chodź nadal rzadko stosowanych lecz dostępnych na rynku.
Warto więc też zaopatrzyć się w te coraz bardziej popularne-specjalne pasy bezpieczeństwa dla psa. Dużemu psu należy założyć taką uprząż i przypiąć go. Mniejszego umieszczamy w kojcu, który również przypinamy.
Aby zwierzę było spokojniejsze i aby zmniejszyć jego stres związany z wyjazdem, dobrze zabrać posłanie, miskę i ulubione zabawki pupila. Przed konkretnym wyjazdem dobrze jest przećwiczyć tą sytuację z psem. Najpierw oswajamy go ze stojącym samochodem, uczymy wsiadania na komendę (pies powinien wchodzić przed właścicielem) możemy też jechać z pieskiem na krótkie przejażdżki np. do sklepu.
(Na filmie przedstawiona jest prawidłowa metoda wprowadzania psów do samochodu, psy wykonują komendy i wiedzą jakie miejsca mają zająć)Samochód w którym znajduje się nasz czworonożny podopieczny prowadzimy płynnie: staramy się nie wchodzimy zbyt gwałtownie w zakręty i unikamy też ostrego hamowania-by pies nie obijał się w samochodzie. Nie wskazana jest także głośna muzyka, a nawet ta cicha może drażnić czworonoga, który ma przecież znacznie wrażliwszy od nas zmysł słuch. Wskazane jest utrzymywanie w samochodzie temperatury do 20°C i zapewnienie stałego dopływu powietrza.
Przewóz psa w publicznych środkach transportu.
W pociągu i w autobusie
Po pierwsze-pies musi mieć kaganiec i być na smyczy. Musimy także mieć przy sobie jego aktualną książeczkę zdrowia ze szczepieniami.
W pociągu za przewóz psa płacimy pół ceny biletu II klasy. Jeżeli inni podróżni wyrażą zgodę, możemy jechać z pupilem w przedziale, jeśli nie - na korytarzu.
W autobusie PKS przejazd psa jest teoretycznie bezpłatny. Ponieważ nie ma konkretnego biletu dla psa, jednak niektórzy kierowcy życzą sobie opłat jak za bagaż (kilka złotych) lub jak za bilet ulgowy dla dziecka.
Przelot samolotem
Zasady dotyczące przewożenia zwierząt drogą powietrzną zależą od linii lotniczej.
Czasem jednak na pokładzie może przebywać jeden mały pies (w jednych liniach mały tzn. do 4 kg, w innych, np. w Locie do 8 kg.)
Za przelot psa do kraju europejskiego płaci się tyle, ile za nadbagaż. Jeśli natomiast wybieramy się za ocean, musimy kupić pupilowi bilet za blisko 100 $.
Przy wyjazdach z psem za granicę musimy dopełnić kilku formalności. Niezależnie od tego czy jest to transport publiczny czy prywatny:
Jadąc do kraju Unii Europejskiej pupil musi mieć paszport. Wystawia go uprawniony lekarz weterynarii (ok. 50 zł). Jeżeli pies nie ma tatuażu, to przed wyrobieniem paszportu będziemy musieli wszczepić mu czip (70 zł).
Jeżeli wybieramy się poza UE, potrzebny będzie certyfikat wystawiony przez powiatowego lekarza weterynarii.
Natomiast przed podróżą do Szwecji, Anglii lub Irlandii musimy dodatkowo wykonać zwierzakowi badanie krwi pod kątem obecności przeciwciał wścieklizny. W Polsce jedyne uznane laboratorium jest w Puławach, cena takiego badania to 216zł+przesłanie próbki krwi z kliniki w której została pobrana (przykładowo z Katowic będzie to koszt ok 85zł) Decyzję o wyjeździe psa do tych krajów trzeba podjąć odpowiednio wcześniej, ponieważ paszport nabiera ważności 6miesięcy po badaniu krwi (okres kwarantanny) które oczywiście dało pozytywny wynik. Przed samym wyjazdem należy pamiętać o podaniu odpowiednich medykamentów na tasiemce i kleszcze (jeśli jest taka potrzeba).
Jeśli planujemy dłuższy urlop z podopiecznym sprawdźmy najpierw, które hotele mają w swojej ofercie możliwość zakwaterowania ze zwierzakiem. Bazę hoteli oferujących tego typu usługi można znaleźć na stronie internetowej www.zwierzakbezpiecznywpodrozy.pl.
Latem (niezależnie od pogody) pod żadnym pozorem, nie zostawiaj psa w zamkniętym samochodzie, nawet zaparkowanym w cieniu! Pies ma słaby mechanizm termoregulacji ponieważ się nie poci (nie mają gruczołów potowych). Nadmiaru ciepła podczas upału może pozbywać się tylko przez szybsze oddychanie. Dlatego łatwo u niego o szok termiczny, który może się skończyć śmiercią!
PODSUMOWANIE
-
Kilka najważniejszych zasad:
- W podróż zabieramy książeczkę zdrowia i ewentualnie paszport.
- Nie karmimy zwierzaka przed podróżą.
- Temperatura w samochodzie nie powinna przekraczać 20°C. W upalne dni warto uchylić okno lub włączyć klimatyzację.
- Prowadź samochód płynnie, unikaj gwałtownego hamowania i wchodzenia w zakręty z dużą prędkością.
- Co 2 godziny zatrzymaj się, wyprowadź psa i daj mu pić.
- Nie słuchaj w aucie "ostrej" muzyki.
- Na szyby w samochodzie dobrze jest założyć osłony przeciwsłoneczne.
- Zabezpieczamy psa możliwie jak najlepiej -dla jego bezpieczeństwa i własnego.
Uwaga!: Nie zostawiaj psa w bagażniku i nie pozwól, by wystawiał pysk przez okno samochodu!
Jeśli troszczymy się o zdrowie pupila, to przestrzegajmy powyższych zasad. Wówczas wspólne wyjazdy uczynimy bezpiecznymi i komfortowymi.